Czytanie jest jak witamina i szczepionka
Zmieszczone poniżej stwierdzenia, myśli i cytaty oraz „Złota Lista” książek polecanych do głośnego czytania dzieciom, zostały opracowane przez Fundację
„ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”.
Zachęcamy do odwiedzania strony internetowej Fundacji www.calapolskaczytadzieciom.pl
Dzieci potrzebują pokarmu i witamin dla ciała – dzięki nim rosną i prawidłowo się rozwijają.
Pokarmem i witaminą dla umysłu i duszy dziecka jest głośne czytanie
przez bliskich dorosłych. Czytanie dziecku jest także szczepionką
przeciwko nudzie, uzależnia od mediów, presji rówieśników
i mody, demoralizacji i płytkim wartościom masowej kultury.
Badania naukowe dowodzą, że czytanie dziecku:
- buduje mocna więź między dorosłym i dzieckiem,
- zapewnia zdrowy emocjonalny rozwój dziecka,
- rozwija język, pamięć i wyobraźnię,
- uczy myślenia, poprawia koncentrację,
- wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka,
- poszerza wiedzę ogólną,
- ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole,
- uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu,
- zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów,
- chroni przed zagrożeniami ze strony masowej kultury.
- kształtuje na całe życie nawyk czytania i zdobywania wiedzy,
- pomaga wychować mądrego człowieka.
Czy istnieje inna interakcja rodzica i dziecka, która dawałaby aż tyle korzyści?
Jeśli chcemy, by nasze dzieci wyrosły na mądrych,
dobrych i szczęśliwych ludzi, czytajmy im codziennie!
Nikt nie rodzi się czytelnikiem. Czytelnika trzeba wychować codziennie czytając dziecku dla przyjemności i spędzając z nimczas na rozmowach oraz zabawach związanych z lekturami.
Budując wczesne skojarzenie czytania z przyjemnością, dajemy dziecku dar miłości do książek, rozwijamy jego umiejętności językowe i umysłowe, przygotowujemy je do sprawnego i chętnego samodzielnego czytania oraz zdobywania wiedzy w przyszłości.
Czytanie powinno dziecku zawsze kojarzyć się
z radością, nigdy z przymusem, kara czy nudą.
Zacznijmy od dziś!
- Wprowadźmy rytuał codziennego czytania dziecku; nie zrażajmy się tym, że początkowo nie będzie umiało się skupić. Oglądanie obrazków i rozmowa o nich z małymi dziećmi są także elementami czytania.
- Bądźmy cierpliwi – jeśli dziecko o to prosi, wielokrotnie czytajmy tę samą książkę. Dzięki powtórkom dziecko się uczy i zapamiętuje.
- Pytania, rozmowy i zabawy związane z książką są tak samo ważne, jak czytanie.
- Jeśli podczas słuchania książki dziecko wędruje po pokoju, układa klocki lub bawi się – pozwólmy mu na to. Być może najlepiej przyswaja tekst w ruchu.
- Bądźmy przykładem – dzieci powinny widzieć dorosłych czytających również własne książki.
- Unikajmy podziałów na książki dla chłopców i dla dziewcząt; tzw. Książki dla dziewcząt warto przeczytać zanim chłopiec zacznie wstydzić się „babskiej literatury”. Da mu to wgląd w słabo mu znany świat emocji.
ZŁOTA LISTA
książek polecanych przez Fundację
„ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”
* – proponujemy, by książki opatrzone gwiazdką najpierw przeczytać samemu i dokonać wyboru fragmentów zanim zaczniemy czytać dziecku, ponieważ oprócz uniwersalnych treści mogą one zawierać rozdziały lub akapity związane z realiami innej kultury, które nie zawsze są interesujące lub zrozumiałe dla dziecka.
# – książka nagrodzona w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren organizowanym przez Fundację. Przyporządkowanie tytułów do kategorii wiekowych należy rozumieć jako sugerowaną dolną granicę wieku dziecka przy czytaniu mu na głos.
Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” informuje, że „Złota Lista” książek do czytania dzieciom jest dziełem Fundacji i jej wykorzystywanie w publikacjach oraz na stronach internetowych, a także kopiowanie oraz wszelkie przeróbki, np. przedruk we fragmentach, wymagają zgody Fundacji, a także zamieszczenia informacji, że jest to lista Fundacji i została przedrukowana ze strony internetowej www.calapolskaczytadzieciom.pl.
Na przeróbki polegające na dodaniu kilku nowych tytułów spoza listy lub innym podziale kategorii wiekowych, i podpisywaniu się autora takich wersji, jako „autora Złotej Listy”, Fundacja nie wyraża zgody.
W naszej Bibliotece możecie Państwo również znaleźć wartościowe książki, które pomogą Państwu w rozwiązywaniu codziennych problemów wychowawczych.
Poniżej wymieniamy ich tytuły wraz z krótką recenzją:

Trudne tematy dla mamy i taty
„Trudne tematy dla mamy i taty” to nie tylko poradnik poświęcony wychowaniu dzieci. To spora dawka wiedzy o sztuce życia w zwariowanym XXI wieku, który postawił przed współczesnymi rodzicami wyzwania, o jakich nawet nie śniło się ich rodzicom.