Konstantynowski Klub Literacki Constans

Od maja 1995 roku działa przy Miejskiej Bibliotece Publicznej Konstantynowski Klub Literacki Constans. Poeci z naszego miasta zdobywają liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach regionalnych i ogólnopolskich. Wydają swoje kolejne tomiki poetyckie, publikują w swoje wiersze w prasie literackiej, nagrywają audycje radiowe i telewizyjne spotkania ze sztuką. Promują siebie i nasze miasto. Rolą Biblioteki jest wspieranie i ułatwianie realizacji ich marzeń.

Klub Literacki spotyka się na cyklicznych warsztatach oraz comiesięcznych dyżurach „pogotowia poetyckiego”. Stałe formy pracy: spotkanie z poezją; wieczory autorskie; wieczór z kolędą, pastorałką i poezją; konstantynowscy poeci i ich przyjaciele; turniej jednego wiersza o „wieczne pióro twórcy”; konkurs poetycki; cykl – wielcy poeci; jarmark wojewódzki.

Ewa Jabłońska- dyr. MBP -opiekun Constansu

Pięknie o Klubie mówi Joanna Czajkowska

Constans – kilkanaście osób połączonych potrzebą, pasją, koniecznością pisania. Osób różnych: są wśród nich uczniowie i emeryci, kobiety i mężczyźni, przedstawiciele różnych zawodów. Każdy szuka swojej drogi, swojej ścieżki. Jedni robią dopiero pierwsze kroki, inni mają za sobą przebytych kilka kilometrów doświadczenia, publikacje i wygrane konkursy literackie.

Ich poezja jest różna – dotyka rozmaitych tematów, posługuje się odmiennym stylem, formą, metaforyką, zawiera w sobie zarówno pierwsze uniesienia i zachwycenia młodości, jak i wyważoną refleksję przynależną do minionego biegu lat i wspomnień. A jednak te ścieżki, te drogi, przeplatają się. Łączy je wspólna przestrzeń, wspólna okolica – jedno miasto, pośród którego domów i ulic przyszło im żyć. Gdyby próbować odpowiedzieć na pytanie jak na siebie nawzajem trafili, trzeba by chyba otrzeć się o metafizykę, o to wzajemne przyciąganie się podobnych wrażliwości, podobnych sposobów patrzenia na świat. I trzeba, aby jeszcze znalazło się miejsce, do którego można zdążać swoją ścieżką, aby tam znaleźć „współbraci” i „współsiostry” w poezji. Takim miejscem okazała się konstantynowska Miejska Biblioteka Publiczna, gdzie ponad 16 lat temu tworzący konstantynowianie zaczęli spotykać się na nieregularnych, nieformalnych wieczorach poetyckich. Tak wykrystalizował się Konstantynowski Klub Literacki Constans, skupiający w sobie oprócz założycielskich „filarów” również nowych członków, którzy w trakcie minionej dekady przyłączyli się – najpierw, aby posłuchać czytanych wierszy, potem stopniowo odważając się przeczytać własne utwory. Można zaryzykować stwierdzenie, że może część z nich – gdyby nie Constans – nadal pisałaby do szuflady.

Niezwykłym doświadczeniem jest też – na przestrzeni minionego czasu – obserwacja dojrzewania, doskonalenia się warsztatu piszących członków. Życzliwa atmosfera, pozytywna krytyka i cenne uwagi przyjaciół sprawiały, że w środowisku „constansowców” szlifowały się nowe talenty, a stare nabrały blasku.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”17″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]