W sobotę 2 września 2017 roku wnętrze Miejskiej Biblioteki Publicznej w Konstantynowie Łódzkim przeobraziło się na dwie godziny w chłopską izbę rodem z podkrakowskiej wsi.

Okazją było spotkanie z tekstem Wesela Stanisława Wyspiańskiego w ramach Narodowego Czytania, któremu patronuje Para Prezydencka. Z trudnym pod wieloma względami tekstem Wyspiańskiego zmierzyło się wielu śmiałków, wśród których znaleźli się także włodarze naszego miasta. Zgromadzeni otrzymali strawę duchową i nie tylko. Chętnych czekało chłopskie jadło: chleb ze smalcem i kiszonym ogórkiem a także słodkie przekąski.

 Wydarzenie ubarwiły swoją obecnością panie z zespołu ludowego Niesięcin, które wprowadziły na biblioteczne wesele żywy śpiew i taniec. Przewinęło się przez biblioteczną chłopską izbę szereg symbolicznych postaci: był Stańczyk, Wernyhora, Hetman Branicki i oczywiście Chochoł. Dialogi toczyły się piękną polszczyzną i podkrakowską gwarą a dotyczyły spraw narodowych, zawsze aktualnych. Zabawa trwała aż wybrzmiało „Miałeś chamie złoty róg…” w wykonaniu Czesława Niemena i „kurtyna opadła”.

Zapraszamy do wspólnego czytania kolejnego tekstu literackiego za rok.