obrazek

Miejska Biblioteka Publiczna dla Dzieci i Młodzieży w Konstantynowie rozpoczęła swą działalność uroczystym otwarciem w grudniu 1983 roku jako Filia nr 1 MBP w Konstantynowie.Utworzenie odrębnej Biblioteki przeznaczonej dla młodych czytelników było bardzo ważną decyzją ówczesnych władz miasta, wskazującą na zrozumienie potrzeby zadbania o rozwój czytelnictwa młodych mieszkańców miasta.

Pierwszą siedzibą Biblioteki był budynek przy ul. Łódzkiej nr.10. Następnie w roku 1991 Biblioteka przeniosła się do kamienicy przy ul. Jana Pawła II nr.9 (dawna ul. 19 Stycznia). Sześć lat później w 1996 r. kolejną i aktualną siedzibą biblioteki została zabytkowa kamienica przy Placu Kościuszki nr.10. Mieści się tu również Miejska Biblioteka Publiczna dla Dorosłych.W ten sposób historia siedziby biblioteki zatoczyła koło. Biblioteka Miejska wraz z Filią dla Dzieci wróciła do budynku, w którym 60 lat temu rozpoczęła swoją działalność w powojennej PolsceNa uwagę zasługuje fakt, że kolejne lokale biblioteki znajdowały się w centralnych punktach miasta, co ma ogromne znaczenie dla dostępności zbiorów biblioteki.W 2008 r. Biblioteka uroczyście obchodziła 25- lecie swojego istnienia.

W chwili obecnej Biblioteka posiada aktualny i atrakcyjny księgozbiór liczący ok.8600 voluminów, z którego korzysta ponad 1200 czytelników.Czytelnicy maja wolny dostęp do półek oraz możliwość skorzystania na miejscu z księgozbioru podręcznego.W 2011r. planowane jest uruchomienie automatycznej wypożyczalni.Od 2004 r. w ramach programu IKONKA w Bibliotece można korzystać z bezpłatnego dostępu do Internetu.Biblioteka uczestniczy w Programie Rozwoju Bibliotek, dzięki któremu otrzymała sprzęt informatyczny, a wszyscy pracownicy wzięli udział w cyklu praktycznych szkoleń.

Biblioteka promuje czytelnictwo i współtworzy kulturę regionu poprzez bogatą ofertę działalności kulturalno-oświatowej skierowanej do dzieci i młodzieży.Organizowane są m.in.: lekcje biblioteczne dla szkół i przedszkoli, konkursy i zabawy, teatrzyki i inscenizacje, wystawy plastyczne prac dziecięcych, zajęcia w czasie ferii zimowych, głośne czytanie i opowiadanie baśni – „Spotkania z baśnią”.

Na stałe w tradycję Biblioteki wpisał się organizowany corocznie Ogólnomiejski Biblioteczny Konkurs Plastyczny, który trwa już od 1995 r. i wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży. Konkurs zawsze kończy uroczysta impreza finałowa, na którą zapraszamy wszystkich uczestników. Laureatom wręczamy nagrody, a trud pozostałych uczestników nagradzamy drobnym upominkiem i dyplomem. Każdej takiej imprezie towarzyszą występy artystyczne młodych talentów, których nie brakuje w naszym mieście.

Od 2003 roku biblioteka aktywnie uczestniczy w ogólnopolskiej kampanii społecznej „ Cała Polska czyta dzieciom”. W ramach tej akcji organizujemy „Spotkania z Baśnią”, podczas których czytamy i opowiadamy bajki przedszkolakom oraz dzieciom z młodszych klas szkół podstawowych. „Spotkania z Baśnią” to również dyskusje o przeczytanych książkach oraz różnorodne zabawy. Bardzo lubianą formą takich zabaw są teatrzyki, podczas których dzieci w odpowiednio przygotowanej scenerii i strojach, wcielają się w role bohaterów książkowych, wykazując się przy tym ogromną pomysłowością i fantazją.Za aktywny udział w kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”, Biblioteka została dwukrotnie uhonorowana przez Fundację ABC XXI Wiek.

Od lutego 2011r. w bibliotece odbywają się spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzież.y Co roku uroczyście obchodzimy takie miłe święta jak Ogólnopolskie Urodziny Kubusia Puchatka oraz Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji przygotowujemy specjalne spotkania dla młodszych czytelników, na których czytamy, śpiewamy i bawimy się razem z książkowymi misiami.Dużą popularnością cieszą się „Ferie z Biblioteką” w czasie których dzieci biorą udział w różnego rodzaju grach, zabawach i konkursach. Organizujemy je w bibliotece oraz na terenie szkół.W ciągu roku szkolnego zapraszamy dzieci ze szkół i przedszkoli na lekcje biblioteczne i wycieczki. Jest to kolejna okazja do przybliżenia dzieciom pięknego świata książek.Współpracujemy również z nauczycielami i bibliotekarzami szkolnymi, przygotowując dla nich tematyczne zestawy książek pomocnych w przeprowadzaniu lekcji.Przez cały rok w Bibliotece funkcjonuje kiermasz taniej książki. Za symboliczną złotówkę można tu nabyć ciekawe książki. Cieszy nas fakt, że jest to jeszcze jeden powód do odwiedzania Biblioteki.Włączamy się też aktywnie do organizacji różnych imprez i akcji miejskich i ogólnopolskich takich jak Dni Konstantynowa, Dożynki Miejskie, WOŚP, Jarmark Wojewódzki.

W kwietniu 2011r. Biblioteka otrzymała WYRÓŻNIENIE SPECJALNE Stowarzyszenia Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL za pasję i zaangażowanie w edukacyjny proces planowania strategicznego Biblioteka – Miejsce aktywne realizowany w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Nasz  najważniejszy powód do dumy to nadany Bibliotece w dniu 2 października 2008 roku przez Radę Miejską w Konstantynowie Łódzkim  tytuł „ZAS ŁUŻONY DLA MIASTA KONSTANTYNOWA ŁÓDZKIEGO”.

Dziś można powiedzieć, że Miejska Biblioteka Publiczna dla Dzieci i Młodzieży jest widocznym i wyróżniającym się punktem na mapie krajobrazu kulturalno-oświatowego naszego miasta.

Historia Fili Nr 1