Miejska Biblioteka Publiczna dla Dzieci i Młodzieży

NASZA OFERTA

W wypożyczalni czytelnicy mają do dyspozycji wiele tytułów książek znanych i lubianych autorów piszących dla dzieci i młodzieży.

Znajdują się tu różne gatunki literackie, m.in. bajki, baśnie, opowiadania, komiksy, powieści obyczajowe, fantastyczne, przygodowe.

Do dyspozycji uczniów szkół podstawowych i gimnazjów są również lektury szkolne, literatura popularno – naukowa oraz literatura obcojęzyczna. Księgozbiór na bieżąco uzupełniany jest nowościami wydawniczymi.

Dla najmłodszych czytelników Biblioteka proponuje książki- zabawki, książki z trójwymiarowymi ilustracjami, dźwiękami oraz wiele książek z różnymi innymi elementami zabawowymi.
W kąciku dla najmłodszych znajdują się też książki z dużą czcionką, przeznaczone do nauki samodzielnego czytania.

Z myślą o rodzicach stworzyliśmy specjalny kącik z książkami, w których rodzice/opiekunowie i wychowawcy znajdą cenne wskazówki, jak radzić sobie z wieloma problemami wychowawczymi w kolejnych okresach dojrzewania dzieci i młodzieży. W ten sposób chcemy umożliwić rodzicom i opiekunom zapoznanie się z fachową i ciekawą literaturą, która ułatwi im rozwiązanie wielu problemów wychowawczych oraz pozwoli lepiej zrozumieć i poznać świat swoich dzieci. Przykłady literatury „Dla Rodziców” znajdą Państwo w „zakładce” – KĄCIK RODZICA

W kąciku tym pod nazwą: „DUŻE PROBLEMY MŁODYCH LUDZI” gromadzone są książki związane z trudnymi tematami i problemami dzieci, które zawierają również wskazówki i porady dla rodziców oraz wychowawców, jak rozmawiać z dziećmi i jak pomóc im w rozwijaniu umiejętności społecznych i nabieraniu pewności siebie.

W naszej czytelni zapraszamy do:

  • czytania i wypożyczania czasopism dla dzieci i młodzieży
  • korzystania z księgozbioru podręcznego
  • korzystania z gier planszowych i edukacyjnych
  • korzystania z bezpłatnego Internetu – 2 stanowiska komputerowe
  • korzystania z bezpłatnego e-learningowego kursu angielskiego dla dzieci FunEnglish.pl. Kurs jest przeznaczony dla dzieci w wieku 6-12 lat. Uczy poprzez zabawę – składa się z kilkuset filmów, edukacyjnych gier, fotolekcji i interaktywnych ćwiczeń. Sprawia, że dzieci mówią i myślą w języku angielskim, dzięki czemu postępy w nauce są znacznie szybsze niż w tradycyjnych metodach nauczania.
  • korzystania z Kącika Malucha – miejsca, gdzie najmłodsi użytkownicy Biblioteki wraz z rodzicami mogą korzystać z książek-zabawek oraz z innych zabawek, m.in. z konia na biegunach, który jest niewątpliwie dużą atrakcją dla najmłodszych czytelników.

W naszej Bibliotece działa Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki. Dyskusyjne Kluby Książki to projekt adresowany do czytelników korzystających z bibliotek publicznych.Projekt jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego „Promocja Czytelnictwa” ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego”. Oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach, oraz że nie trzeba być krytykiem by czerpać przyjemność z dyskutowania

Jeśli lubisz czytać i dyskutować, a przy tym chcesz miło spędzić czas w towarzystwie rówieśników, dołącz do nas. Szczegółowych informacji na temat naszego Klubu udzielamy w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży.

Zapraszamy do udziału w zajęciach projektowych, które prowadzi nasza Biblioteka:

Biblioteka nasza bierze udział w ogólnopolskim projekcie „FunEnglish w bibliotece, dzięki któremu dzieci w wieku 6 – 12 lat mogą bezpłatnie uczyć się angielskiego. Tak, jak najbardziej lubią – za pomocą komputera i multimediów. Mamy dla nich e – learningowy kurs angielskiego funenglish.pl. To setki gier, piosenek karaoke, filmów, fotolekcji i ćwiczeń, zebranych w dziewięć bloków tematycznych, podzielonych na 11 rozdziałów. Dzięki funenglish.pl dzieci uczą się myśleć i mówić w języku angielskim – i jednocześnie dobrze się bawią!

Żeby dowiedzieć się więcej o zajęciach projektowych zapraszamy do Biblioteki

Biblioteka nasza zaprasza dzieci z przedszkoli i młodszych klas szkół podstawowych na spektakle Teatrzyku Bibliotecznego.

Proponujemy 3 różne formy teatralne:

  • Biblioteczny Teatrzyk Kukiełkowy w programie którego proponujemy przedstawienia kukiełkowe oparte na znanej literaturze baśniowej.
    W trakcie przedstawień dzieci są nie tylko widzami ale również aktywnie biorą udział w przedstawieniu, animując kukiełkami.
  • Teatr ilustracji Kamishibai – jest to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach wsuwanych do małego drewnianego parawanu. Kamishibai można porównać do teatru marionetkowego, w którym miejsce marionetek zajmują ilustracje.
    Biblioteka nasza dysponuje kilkoma zestawami kart narracyjnych (bajek i legend) do przedstawień w tetrze Kamishbai
  • Inscenizacje teatralne – są to scenki do znanych utworów literatury dziecięcej, które przy pomocy bibliotekarek i z wykorzystaniem różnych rekwizytów odgrywają dzieci.

Zapraszamy też na zajęcia promujące książki i zachęcające do ich czytania pt. „Nie wiem sam, która książkę wybrać mam”. Podczas tych zajęć bibliotekarka krótko recenzuje książki, czytając ich fragmenty i zachęcając do przeczytania.

Przygotowujemy również zajęcia warsztatowe tematyczne, zgodne z zapotrzebowaniem szkół.
Zainteresowanych ww. zajęciami nauczycieli i opiekunów grup zorganizowanych prosimy o kontakt z Biblioteką w celu uzgodnienia terminu spotkania.
W zajęciach tych mogą uczestniczyć również dzieci nie uczęszczające do przedszkoli, wraz z rodzicami.