Uniwersytet dziecięcy na Politechnice Łódzkiej
W sobotę 24 września 2011r. o godz. 13.00 na Łódzkim Uniwersytecie Dziecięcym przy Politechnice Łódzkiej odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego 2011/2012. Mali studenci złożyli uroczyste ślubowanie, które odebrał od nich dr hab. inż. Krzysztof Jóźwik, prof. nadzw. prorektor ds. kształcenia Politechniki Łódzkiej. Wszystkie dzieci otrzymały indeksy, dyplomy, studenckie czapki oraz miły prezent od jednego z partnerów ŁUD- firmy BOEING.
Pierwszy uniwersytet dziecięcy powstał na uniwersytecie w Tybindze w 2002 roku oraz na uniwersytecie w Wiedniu w 2003 roku, uniwersytety dziecięce cieszą się ogromnym zainteresowaniem zarówno swoich studentów jak i ich rodziców. Politechnika Łódzka jest pierwszą techniczną uczelnią w Polsce, która zaprasza dzieci do zabawy w studiowanie. Łódzki Uniwersytet Dziecięcy działa od 2008 roku. Każdego semestru przeżywa prawdziwe oblężenie. Zajęcia są prowadzone w oparciu o doświadczenia, eksperymenty, uczelnia łączy w ciekawy sposób rozrywkę z propagowaniem edukacji. „Jak namówić pociąg, żeby „latał”? Dlaczego żarówka świeci, a dzwonek dzwoni? Skąd wziąć zielony prąd? Poznajemy świat robotów. Co można zrobić z nitki? Dlaczego jesteśmy do siebie podobni? – to tylko niektóre, z wykładów, które próbują zaciekawić najmłodszych studentów. Politechnika Łódzka zaprasza do zabawy w studiowanie dzieci w wieku 7-12 lat. Każdy student ŁUD otrzymuje indeksem a na koniec semestru dyplom. Nawet najbardziej interesujące wykłady nie zaspokoją ciekawości najmłodszych, więc uczeni z Politechniki zaplanowali także zajęcia praktyczne. W małych grupach dzieci mogą w praktyce doświadczać wiedzy z mechaniki, fizyki, chemii, nowością były warsztaty malarskie, koncert muzyki klasycznej oraz wizyta w radiu.
Dzieci z Konstantynowa studiują na Politechnice Łódzkiej
W sobotę 24 września 2011r. o godz. 13.00 na Łódzkim Uniwersytecie Dziecięcym przy Politechnice Łódzkiej odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego 2011/2012. Mali studenci złożyli uroczyste ślubowanie, które odebrał od nich dr hab. inż. Krzysztof Jóźwik, prof. nadzw. prorektor ds. kształcenia Politechniki Łódzkiej. Wszystkie dzieci otrzymały indeksy, dyplomy, studenckie czapki oraz miły prezent od jednego z partnerów ŁUD- firmy BOEING.
Pierwszy wykład pt. „Czy wszyscy jesteśmy do siebie podobni?” poprowadziła dr Marta Fikus z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Pani doktor nawiązała niesamowicie aktywny kontakt ze wszystkimi dziećmi. Ekspresyjnie i barwnie prowadzony wykład bardzo spodobał się młodym studentom. Długa kolejka po wpis/ autograf od dr Fikus do indeksu, o tym zaświadczają.
Pomysł utworzenia grupy konstantynowskiej Łódzkiego Uniwersytetu Dziecięcego pojawił się jeszcze przed wakacjami i uzyskał akceptację ze strony władz uczelni. Na początku września w naszych szkołach podstawowych i w Konstantynowskim Centrum Pomocy Rodzinie dyrektorzy przeprowadzili rekrutację w śród uczniów w wieku 7- 12 lat. Indeks otrzymało 34 dzieci z Konstantynowa Łódzkiego. Środki finansowe pochodziły z wpłat rodziców oraz z dotacji gminny. Czwórka dzieci z rodzin wymagających wsparcia korzystało z zajęć na uniwersytecie nieodpłatnie. Burmistrz Miasta Henryk Brzyszcz, inicjator tego przedsięwzięcia powierzył organizację i prowadzenie naszej grupy Miejskiej Bibliotece Publicznej, która zdała już egzamin prowadząc Uniwersytet Trzeciego Wieku. Na pierwszym spotkaniu z rodzicami podjęliśmy decyzję, że wszystkie dzieci będą dowożone autokarem, co pozwoliło na zorganizowanie dla naszej grupy dodatkowych zajęć warsztatowych. Mali studenci mieli okazję uczestniczyć w dodatkowych zajęciach m.in. z: fizyki i medycyny oraz z biologii. Wrażenia studentów są potwierdzeniem, że studiowanie jest niezmiernie atrakcyjne również dla najmłodszych. W tym roku planujemy uruchomienie działalności uniwersytetu dziecięcego na podobnych zasadach w naszym mieście.
Wykłady, które odbyły się na uniwersytecie dziecięcym:
15.10.2011 dr inż. Ewa Korzeniewska „Bądź eko! Skąd wziąć zielony prąd?” (godz. 12.00)
29.10.2011 mgr inż. Piotr Szefliński „Internet – bezpieczny tylko dla myślących” (godz. 12.00)
12.11.2011 dr hab. Elżbieta Jędrych – prof. nadzw. PŁ „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego – siła drużyny” (godz. 12.00)
10.12.2011 Jasiek Mela „Bieguny możliwości” – najmłodszy zdobywca Bieguna Północnego (godz. 13.00)
[ngg_images source=”galleries” container_ids=”30″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]