W roku 2021 Miejska Bibliotek Publiczna w Konstantynowie Łódzkim na 6. miejscu
w województwie łódzkim i na 134 w Polsce.

             Nowy Rok to czas na planowanie, ale i podsumowanie tego, co za nami. Na koniec minionego roku poznaliśmy wyniki Rankingu Bibliotek 2021, którego organizatorami są Instytut Książki i dziennik „Rzeczpospolita” (projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Klasyfikacja jest prowadzona łącznie dla bibliotek: miejskich, miejsko-wiejskich i wiejskich w całej Polsce.

            W roku 2021 Miejska Bibliotek Publiczna w Konstantynowie Łódzkim znalazła się na 6. miejscu w województwie łódzkim i na 134. w Polsce. To znacznie wyżej, aniżeli przed rokiem. Wówczas zdobyliśmy 14. lokatę w Łódzkiem i 305. w Polsce.

            Celem rankingu było „nagrodzenie najlepszych bibliotek w Polsce, doceniając w ten sposób zaangażowanie samorządów, które uznały, że dobrze działająca biblioteka publiczna jest najlepszym sposobem zapewnienia wszystkim mieszkańcom bezpłatnego dostępu do kultury, literatury, wiedzy i nowych mediów”.

6 miejsce w woj. łódzkim i 134 miejsce konstantynowskiej biblioteki w Polsce – w skali 7 782 bibliotek w całym kraju, a wśród 837 sklasyfikowanych, które wypełniły wymogi ocen rankingowych – to dla nas wyróżnienie i motywacja. Obecność MBP Konstantynów Łódzki na liście rankingowej najlepszych bibliotek jest dla nas sukcesem, na który miały wpływ następujące elementy: obecność w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, TikTok), prowadzenie własnej strony internetowej, możliwość rejestracji czytelników online, katalog online, liczba nowych woluminów, umożliwienie alternatywnej formy wypożyczania zbiorów tj. bezpłatne kody do platformy Legimi z ebookami i audiobookami, wypożyczalnia gier planszowych, innowacyjne aktywności podczas pandemii – akcja „Tu się czyta”, „Książka na telefon”, liczba uzyskanych dotacji na działania kulturalne w 2021 roku. Ponadto w bibliotece kładziemy duży nacisk na zakup nowości wydawniczych, co jest szczególnie doceniane przez naszych czytelników. Najważniejsze jednak jest to, że sukces jest wspólnym osiągnieciem konstantynowskiego samorządu, pracowników biblioteki i może przede wszystkim naszych wspaniałych czytelników. To właśnie czytelnicy inspirują cały biblioteczny zespół do nowych pomysłów, wyzwalają u nas kreatywność i pasję do książki – podsumowuje osiągnięcie Anna Walczak, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Konstantynowie Łódzkim.

………………………………….

Ranking Bibliotek 2021

Ocenie podlegały miedzy innymi:

– liczba godzin otwarcia biblioteki,

– wielkość księgozbioru nabytego w ciągu ostatnich 10 lat,

– działające przy bibliotece koła zainteresowań,

– liczba tytułów prasowych,

– dostęp do nowych mediów (ebooki, audiobooki).

Spośród 7 782 bibliotek w Polsce sklasyfikowano:

– 837 bibliotek (miejskich, miejsko-wiejskich i wiejskich);

– MBP Konstantynów Łódzki: 134. miejsce w Polsce i 6. w woj. łódzkim

(w Łódzkiem wyżej w klasyfikacji: 56. Sulmierzyce, 69. Mokrsko, 91. Rząśnia, 94. Żychlin, 127. Osjaków)

Źródło: https://www.instytutksiazki.pl/aktualnosci,2,ranking-bibliotek-2021-w-dzisiejszej-rzeczpospolitej,7047.html