Dyskusyjny Klub Książki, działający w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Konstantynowie Łódzkim spotkał się w miniony piątek (17 maja), by omówić książkę Tove Jansson „Lato”. Znana przede wszystkim jako autorka książek o Muminkach, fińska pisarka kierowała swoje utwory również do dorosłych. „Lato” to piękna metafora życia, przemijania, kontemplowania chwili. Młodość i starość są tu przedstawione nie jako skrajności, ale tożsamy stan mentalny, naznaczony przede wszystkim specyficzną wrażliwością i ciekawością. Lakoniczne dialogi prowadzone między małą Sophią i jej babką przypominają rozmowy Sokratesa, z tą różnicą, że nie zawierają zamierzonej ironii. Są natomiast naznaczone typowym dla pisarki humorem, który przebija spod warstwy prostych słów i poważnej treści. Jak w każdej książce Jansson, tutaj również istotnym elementem (nie tłem!) przedstawionej rzeczywistości jest natura. Bohaterki współegzystują z otaczającą je przyrodą, są wtopione w krajobraz fińskiej wyspy, stanowią część „tajemnicy” wszechświata.

Powieść jest „cudowna”. Opowiada o cudach codzienności – zarówno rzeczy, zjawisk, jak też uczuć. „Cudowna” jest też metoda pisarska Tove Jansson – prostota słów w przedziwny sposób oddaje sedno przekazywanych treści. „Cudownie” wpływa również na duchowość czytelnika, który po lekturze pozostaje w „cudownym” zauroczeniu.

Piękna rzecz – ponad czasem i przestrzenią. Nie jest to jednak książka dla każdego. Nie ma jednorodnej treści, jednolitego wątku przyczynowo-skutkowego, fabuła jest szczątkowa. Kolejne rozdziałki stanowią odrębne przypowiastki, czy powiastki filozoficzne, reminiscencje. Lektura wymaga skupienia i spokoju, którymi nie zawsze możemy się cieszyć.

Polecamy wszystkim wrażliwcom dla przyjemności. Tym zaś, którzy zatracili się w tzw. dorosłości zalecamy jako podręcznik bycia sobą.