W czerwcu rozpoczęliśmy próby i przygotowania do przedstawienia teatralnego w ramach bibliotecznego projektu „Balladomania”, który otrzymał dofinansowanie Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego. W ten wyjątkowy sposób chcemy uczcić dwustulecie wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza w naszym mieście.

Serdecznie dziękujemy za podjęcie wyzwania i chęć działania w ramach projektu panu Arturowi Śnieguckiemu, Dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 1 w Konstantynowie Łódzkim oraz pani Joannie Szczesio – Gawrońskiej, nauczycielce języka polskiego.

Do współpracy z młodzieżą nasza biblioteka zaprosiła panią Aurelię Sobczak, aktorkę teatrów: Dramatycznego i Sabat w Warszawie oraz Teatru Nowego w Łodzi. Pani Aurelia jest również trenerką w Polskim Radio w dziale Edukacji Medialnej gdzie prowadzi zajęcia  ze „Sztuki mówienia” i „Wystąpień publicznych”. Aurelia Sobczak jest również scenarzystką i reżyserką filmów dokumentalnych.

Młodzież pod kierunkiem pani Aurelii przygotowuje się do wystąpień publicznych poprzez naukę emisji głosu, dykcji, technik aktorskich, plastyki ruchu scenicznego, zasad pracy przed kamerą. Umiejętność wykorzystania mowy ciała pomoże młodym ludziom w przyszłości budować wiarygodny przekaz, zwiększając ich szanse nie tylko na scenie ale i na rynku pracy.

Wprowadzanie do procesu edukacji nieszablonowych zajęć kreatywnych to obecnie popularny w wielu krajach trend. Trudne czasy wymagają wielu nowatorskich rozwiązań dla wspierania strefy emocjonalnej młodych ludzi.

Pierwsze efekty będziemy podziwiać już we wrześniu podczas Narodowego Czytania. Zapowiada się wyjątkowe przedstawienie przygotowywane przez młodzież a przy wsparciu merytorycznym pani Aurelii Sobczak (od strony aktorskiej) i pani Joanny Szczesio-Gawrońskiej (od strony literackiej).

Z niecierpliwością czekamy na premierę, o której poinformujemy na naszych stronach.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”