WIELKI ŚWIAT W MAŁEJ BIBLIOTECE to projekt z Budżetu Obywatelskiego 2019, który przybliża mieszkańcom naszego miasta świat w perspektywie wieloaspektowej. Jednym z punktów jest turystyka i kultura, który realizujemy biorąc udział w wydarzeniach 20. Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”.

Konstantynowianie chętnie angażują swój czas i siły, by poszerzać swoją wiedzę i szukać wrażeń zmysłowych. Sobotni upał nie stanowił przeszkody dla wytrwałych konstantynowskich globetrotterów, którzy wyruszyli odkrywać – wydawałoby się, że znaną, a jednak nie do końca poznaną – Łódź. Na początek Archiwum Państwowe odkryło przed nami część swych tajemnic.
Mieliśmy na wyciągnięcie ręki, wydobyte z magazynu cenne zabytkowe dokumenty: mapę osady Łódka z 1828 roku, próbnik kolorów tkanin i neogotyckie receptury produkcji bawełny z okresu rozkwitu Łodzi fabrycznej, pisane cyrylicą dokumenty hetmanów wojsk zaporoskich z 1728 roku, dokument podpisany przez króla Jana Kazimierza, imponujący wielkością i precyzją wykonania projekt architektoniczny kamienicy Pinkusa, akcje fabryki Geyera, dziennik lekcyjny z ocenami Jana Karskiego (bardzo przeciętnymi), plakat inscenizacji opery „Halka” z 1876 roku, pokaźnych rozmiarów księga maszyn z zakładów Scheiblera oraz jeden z licznych rękopisów znajdujących się w Archiwum – wiersz „Burza” C. K. Norwida.
Te wyjątkowe zbiory są przechowywane na olbrzymich regałach i pielęgnowane przez konserwatorów, których codziennej, mozolnej, wymagającej precyzji pracy mogliśmy się przyjrzeć. Spiekota nie sprzyjała spacerom wśród rozgrzanych murów miasta, na szczęście mogliśmy wiele zobaczyć z okien klimatyzowanego autokaru. Z tej perspektywy imponująco prezentowały się zabudowania Księżego Młyna, Białej Fabryki i okolicznych budowli z czerwonej cegły, przywracanych obecnie do życia. Wspaniały przewodnik sypał z rękawa ciekawostkami na temat niemalże każdego łódzkiego kamienia.

Interesująca trasa doprowadziła nas do Katedry Stanisława Kostki, której historię poznaliśmy w sali multimedialnej.
Następnie zmieniliśmy klimat podróży udając się do Parku Ocalałych, upamiętniającego tych, którzy przeszli przez istniejące
w czasie II wojny światowej Ghetto Litzmannstadt, będące jednym z elementów realizacji planu
eksterminacji Żydów III Rzeszy. Z szacunkiem dla idei miejsca wspięliśmy się na 10-metrowy kopiec, na którego szczycie przyjął nas siedzący na ławeczce Jan Karski (oczywiście pomnik przedstawiający kuriera i emisariusza władz Polskiego Państwa Podziemnego świadczącego o Holokauście wobec przywódców alianckich). Po obejrzeniu krajobrazu wypełnionego drzewkami ocalałych udaliśmy się na posiłek, a następnie wkroczyliśmy w ociekające fabrykanckim luksusem wnętrza Pałacu Izraela Poznańskiego. To był ostatni punkt wycieczki, ale dla kilkunastu osób atrakcje dnia jeszcze się nie skończyły.

Wieczorem w Filharmonii Łódzkiej odbył się finałowy koncert 20. Wędrownego Festiwalu „Kolory Polski”.
Siedząc w pierwszym rzędzie konstantynowianie delektowali się poematem symfonicznym Jana Kantego Pawluśkiewicza „Harfy Papuszy”. Rzewne, tęskne wiersze cygańskiej poetki ożywione muzyką wielkiego kompozytora robiły kolosalne wrażenie na słuchaczach. To była wspaniała pointa dla całego cyklu wydarzeń turystyczno-muzycznych z ostatnich dwóch miesięcy. Gorąco dziękujemy wspaniałym ludziom, dzięki którym mogliśmy zapewnić mieszkańcom naszego miasta cudowne chwile. Współpraca z Regionalną Organizacją Turystyczną sprawiła, że, zgodnie z założeniami projektu Budżetu Obywatelskiego 2019, „WIELKI ŚWIAT ZAWITAŁ DO MAŁEJ BIBLIOTEKI”.

Dziękujemy!