18 września 2020 r. w ogrodzie Miejskiego Ośrodka Kultury w Konstantynowie Łódzkim uzdolnieni plastycznie uczniowie (reprezentujący konstantynowskie szkoły podstawowe) stworzą własny mural nawiązujący do haseł #Niepodległa oraz #wiktoria 1920. To wszystko za sprawą projektu „Konstantynów Łódzki dla Niepodległej #wiktoria 1920”, na który Miejska Biblioteka Publiczna w Konstantynowie Łódzkim (wnioskodawca wiodący projektu) pozyskała blisko 40 tysięcy złotych w ramach rządowego programu „Koalicje dla Niepodległej”.

Zanim młodzież przystąpi do malowania, o technice street artu opowie artysta Miguel Murillo, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, który obecnie tworzy mural na ścianie ogrodu MOK w Konstantynowie Łódzkim. Profesjonalny mural, który powstaje na blisko 17 metrach długości wysokości upamiętni w naszym mieście wydarzenia #wiktorii1920 w ramach dofinansowania ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria1920”.

Tworząc projekt „Konstantynów Łódzki dla Niepodległej #wiktoria 1920” priorytetem było pokazanie historii najważniejszych wydarzeń w sposób, który zainteresuje naszych mieszkańców. Gdy pojawił się pomysł murala artystycznego wykonanego przez profesjonalnego artystę wiedziałyśmy wspólnie z panią dyrektor Leną Podsiadłą (przyp. red. MOK jest partnerem projektu), że tę wiedzę i umiejętności tworzenia chcemy w ramach projektu przekazać uczniom naszych szkół. Dlatego też jednym z naszych działań jest zaproszenie do współpracy uzdolnionych artystycznie młodych konstantynowian – informuje Anna Walczak, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Konstantynowie Łódzkim.

W ostatnich latach murale zyskują w Polsce dużą popularność i są wykonywane by upamiętnić ważne wydarzenia w historii kraju, regionu. Ta forma wyrazu artystycznego ma charakter trwały i zostanie
w naszym mieście na dłużej.