W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Konstantynowie Łódzkim nie ma miejsca na nudę. 29 czerwca odbyła się druga wycieczka w ramach projektu Budżetu Obywatelskiego 2019 WIELKI ŚWIAT W MAŁEJ BIBLIOTECE, dzięki któremu konstantynowianie uczestniczą w wybranych wydarzeniach 20. Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”.

W sobotę naszym celem był wieczorny koncert inauguracyjny ZŁOTY JUBILEUSZ, podczas którego wystąpił Chór Filharmonii Łódzkiej, który obchodzi właśnie 50-lecie. Cudowne dźwięki wybrzmiały we wspaniałym wnętrzu bazyliki katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Mikołaja. Zanim jednak zasiedliśmy w ławkach kościoła, by oddać się muzyce, mieliśmy okazję obejrzeć kilka atrakcyjnych miejsc.
Zwiedzanie zaczęliśmy od pałacu w Walewicach, gdzie przyjęli nas państwo w strojach z epoki napoleońskiej, nawiązując w ten sposób do romantycznej historii miłości Marii Walewskiej i Napoleona Bonaparte. Owocem romansu był Aleksander, urodzony właśnie w Walewicach. W odrestaurowanych wnętrzach pałacu wysłuchaliśmy historii tego miejsca. Podziwiając już z okien autokaru wspaniałe konie ze stadniny walewickiej, wyruszyliśmy do Bednar na spotkanie z browarnikiem. Wiedzę na temat produkcji piwa uzupełniliśmy, oczywiście, kropelką złotego napoju chmielowego. Posililiśmy się kopytkami w tradycyjnym łowickim wydaniu, czyli z białym serem, prażoną cebulką i boczkiem. Pyszności!

Z nową energią udaliśmy się do Warsztatu Garncarskiego Rodziny Konopczyńskich w Bolimowie, by przekonać się, że „nie święci garnki lepią”. Łowicki Oddział Archiwum Państwowego w Warszawie otworzył przed nami podwoje przeszłości, ukazując regały wypełnione starymi dokumentami. Słońce, kawa i chwila wytchnienia na łowickim rynku przywróciły nas współczesności, pozwalając też „nastroić się” odpowiednio przed czekającym nas koncertem.

Było wspaniale! Dziękujemy!