Piszesz pracę dyplomową, wypracowanie, artykuł? Szukasz źródeł naukowych? Miejska Biblioteka Publiczna w Konstantynowie Łódzkim zaprasza do korzystania z darmowej, cyfrowej wypożyczalni międzybibliotecznej ACADEMICA, która umożliwia korzystanie online z zasobów książek i czasopism, jakimi dysponują tylko duże biblioteki naukowe.

Miło nam poinformować, że od marca 2021 r. mieszkańcy Konstantynowa Łódzkiego mają możliwość korzystania z zasobów Biblioteki Narodowej, bez konieczności wyjazdu do Warszawy. W tym momencie dostępne zbiory wynoszą blisko 3 miliony dokumentów, czytelnik może skorzystać z interesującej go publikacji za pomocą terminala, po wcześniejszym umówieniu terminu i zapisaniu się w naszej bibliotece.

Miejska Biblioteka Publiczna w Konstantynowie Łódzkim składając deklarację przystąpienia do współpracy z Biblioteką Narodową w Warszawie zobowiązała się dbać o bezpieczeństwo chronionych prawem zasobów znajdujących się w systemie Academica.

– Zapewniamy udostępnianie pełnej wersji serwisu wyłącznie na komputerze dedykowanym do tego celu, nie ma możliwości skopiowania utworów chronionych prawem autorskim i ich dalszego rozpowszechniania. System nie daje możliwości kopiowania całych plików, jak również ich drukowania. Terminal funkcjonuje w wyznaczonych godzinach otwarcia Biblioteki, dostęp jest bezpłatny, aby skorzystać z zasobów Biblioteki Narodowej prosimy najpierw o kontakt telefoniczny bądź mailowy i ustalenie z bibliotekarką rezerwacji terminu korzystania z systemu Academica – podkreśla Anna Walczak, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Konstantynowie Łódzkim.

Jak działa Academica?

Academica pozwala na dostęp do pełnotekstowych publikacji takich jak : monografie, podręczniki, skrypty, artykuły naukowe, czy całe numery czasopism.

Stale rozbudowywane zasoby obejmują współczesne piśmiennictwo naukowe ze wszystkich dziedzin, w tym także najnowsze wydania podręczników akademickich oraz aktualne numery fachowych czasopism specjalistycznych, jak również teksty źródłowe, literaturę piękną oraz zbiory specjalne, które są przedmiotem badań naukowców. Tak ogromna baza wiedzy to ważne narzędzie w nauce, pracy badawczej oraz dydaktycznej.

Czytelnicy mogą przeglądać katalog i wyświetlać zbiory (oznaczone zieloną kropką), które nie podlegają ochronie prawno-autorskiej lub które zostały udostępnione na odpowiednich licencjach, z dowolnego komputera z dostępem do Internetu na stronie www.academica.edu.pl.

Natomiast publikacje, które są wciąż chronione prawem autorskim, dostępne są w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Konstantynowie Łódzkim na przeznaczonym specjalnie do tego celu komputerze.

Publikacje naukowe na wyciągnięcie ręki

Warto podkreślić, że zasoby Biblioteki Narodowej w wersji cyfrowej powiększają się każdego dnia. Zaletą jest też możliwość korzystania z egzemplarzy archiwalnych dostępnych wyłącznie na miejscu, w czytelni BN. W Academice udostępniane są przede wszystkim publikacje z lat 1990-2018: podręczniki akademickie, prace naukowe i popularnonaukowe, lektury na konkursy i olimpiady przedmiotowe oraz czasopisma naukowe z listy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z wszystkich dziedzin wiedzy.

Zasady korzystania z systemu Academica w Miejskiej Bibliotece Publicznej
w Konstantynowie Łódzkim:

1. Bezpłatne konto nowego użytkownika tworzą pracownicy MBP w Konstantynowie Łódzkim na podstawie ważnej karty bibliotecznej.

2. Przeglądanie zasobów systemu oraz dostęp do publikacji nie podlegających ochronie prawno-autorskiej są możliwe z dowolnego komputera i bez konieczności rejestracji.

3. Publikacje chronione prawem autorskim są dostępne na wyznaczonym terminalu znajdującym się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Konstantynowie Łódzkim, po uprzedniej rejestracji do systemu Academica oraz umówieniu (np. telefonicznym, mailowym) terminu korzystania z systemu Academica (dostępny jeden terminal).

Zarezerwuj termin w Bibliotece!

Na naszym terminalu czytelnicy mają dostęp do ogromnej bazy publikacji ze wszystkich dziedzin wiedzy. Odwiedź stronę www.academica.edu.pl lub przyjdź do nas, aby dowiedzieć się więcej i zapisać się!

Ze względu na posiadany jeden terminal systemu Academica prosimy o umawianie telefoniczne albo mailowe i rezerwację terminu skorzystania z zasobów Biblioteki Narodowej (tel.: 42 211 16 51, mail: kontakt@biblioteka.konstantynow.pl).

Przydatne odnośniki:

Jak korzystać z Cyfrowej Wypożyczalni Academica:

https://academica.edu.pl/help

Regulamin użytkownika Academica:

Regulamin korzystania z Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Academica