15 czerwca rozpoczął się 20. Wędrowny Festiwal „Kolory Polski”. Dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego nasza Biblioteka mogła zaproponować udział w tej imprezie czterdziestu mieszkańcom Konstantynowa Łódzkiego. Peregrynację po regionie rozpoczęliśmy w Łodzi. Na Placu Wolności czekali na nas łodzianie w strojach z początku XX. wieku, którzy barwnie opowiedzieli o 100-leciu województwa łódzkiego. Uczestnicy wyprawy otrzymali od generała armii carskiej specjalne paszporty, umożliwiające dalszą podróż. Gościnne Archiwum Miejskie w pięknych wnętrzach zaprezentowało najstarsze
z posiadanych przez siebie dokumentów: Nadanie herbu rodzinie Bykowskich przez Stanisława Augusta Poniatowskiego z 1776 roku, podpis królowej Bony z 1552 roku na dokumencie nadania dóbr, Bullę Papieską z 1331, Psałterz z fundacji Jana Łaskiego dla Kolegiaty w Łasku z 1520 roku oraz oryginalny podpis Felixa Mendelssohna na papierze nutowym. Otwarto też dla nas wieżę zegarową. Następnie, na przekór upałowi i komarom, podziwialiśmy bujną roślinność w rezerwacie Struga Dobieszkowska, obejrzeliśmy kościół mariawicki w Dobrej i zjedliśmy z apetytem pyszne pierogi w żywym skansenie Nagawki. Zgierz przyjął nas w Parku Kulturowym „Miasto Tkaczy”.  W Domu Rękodzielniczym, Centrum Konserwacji Drewna i Muzeum Miasta Zgierza przenieśliśmy się do 1ej połowy XIX. wieku, kiedy królował styl biedermeier. Zwieńczeniem wyprawy był wspaniały koncert Renaty Przemyk, która od 30. lat czaruje swoimi występami na scenie. Genialny głos artystki, gesty, muzyka, oświetlenie, towarzyszący zespół stworzyły spójne, plastyczne, pełne wyrazu, niezapomniane wydarzenie artystyczne – ucztę duchową. I my tam byliśmy!

Kolejna wycieczka z cyklu „Kolory Polski” w ramach projektu WIELKI ŚWIAT W MAŁEJ BIBLIOTECE już 29 czerwca.